Barack Obama

7. března 2009 v 20:10 | Karmolina |  Barack Obama
Barack Obama

WASHINTON - JANUARY 26: President Barack Obama speaks after the swearing-in of Timothy Geithner (not pictured) as U.S. treasury secretary at the Treasury Department January 26, 2009 in Washington, DC. Geithner was confirmed earlier in the evening in the Senate 60 to 34 despite revelations that he had been delinquent in paying about $34,000 in taxes. From Getty Images.


Narození4. srpna 1961 (47 let)
Hawaii Honolulu, Hawaii
Politická stranaDemokratická
ManželkaMichelle Obamová
DětiMalia Ann (nar. 1998)
Natasha (nar. 2001)

Barack Hussein Obama je současný 44. prezident USA a první afroameričan v tomto úřadu. V letech 2005 až 2008 zastával úřad senátora za stát Illinois.

Osobní život a vzdělání

Barack Obama se narodil do rodiny keňského otce Baracka Husseina Obamy a americké matky Stanley Ann Dunhamové (zemřela v polovině 90. let na rakovinu, vystudovala na Havajské univerzitě kulturní antropologii). Část dětství strávil v Honolulu na Havaji. Otec od rodiny záhy odešel, neboť získal stipendium na Harvardu (po studiích se vrátil do rodné Keni, kde byl činný v místní politice, pocházel z kmene Luo, zemřel při automobilové nehodě). Od svých šesti do deseti let žil v Jakartě v Indonésii se svojí matkou a nevlastním otcem Lolo Soetorem. V roce 1971 byl poslán zpět k prarodičům na Havaj, kde mohl získat lepší vzdělání. Zde se o něj starala jeho babička Madelyn Dunhamová (zemřela 2. listopadu 2008 na rakovinu). Prarodiče mu zaplatili soukromou elitní akademii Punahou School v Honolulu. Matka se rozvedla a vrátila se na Havaj. Po absolvování Punahou School si překvapivě vybral Occidental College v Los Angeles, aby si vyjasnil svůj rasový původ. Během studia (1981) přestupuje na Columbia University, kde v roce 1983 získal titul bakaláře při studiu politologie.

Po studiích pracoval v New Yorku jako komunitní pracovník. V roce 1985 po nabídce odchází do Chicaga, aby zde působil jako terénní komunitní pracovník v největší chudinské černošské čtvrti na světě Far South Side. Po smrti 1. afroamerického starosty Chicaga Harolda Washingtona, který díky právnickému vzdělání dokázal prosadit mnoho opatření pro menšiny, se rozhodl studovat na Právnické fakultě Harvardovy univerzity, kde byl zvolen prvním afroamerickým předsedou prestižního školního časopisu Harvard Law Review.

Právnickou fakultu Harvardovy univerzity ukončil roku 1991 s vyznamenáním. V roce 1992 se oženil s afroamerickou právničkou Michelle Robinsonovou, se kterou se seznámil při školní praxi. Přes velké množství nabídek z renomovaných advokátních kanceláří se rozhoduje pro Miner, Barnhill&Galland, kde se zabýval pomocí minoritám a ochranou lidských práv. V letech 1993-2004 přednášel ústavní právo na Chicagské univerzitě. V roce 1995 napsal svou autobiografii Sny mého otce: Příběh rasy a dědictví (Dreams from My Father: A Story of Race and Inheritence), která se v roce 2004 stala bestsellerem a její mluvená verze získala v roce 2006 cenu Grammy.V roce 2006 napsal knihu Smělost naděje: Myšlenky na uskutečnění amerického snu (The Audacity of Hope: Thoughts on Reclaiming the American Dream).

Politická kariéra

Senát

Roku 1997 byl poprvé zvolen do Senátu státu Illinois, kde sloužil do roku 2004. V roce 2000 neúspěšně kandidoval do Sněmovny reprezentantů, když prohrál o 30 %. V roce 2003 pak oznámil svoji kandidaturu na post senátora Spojených států a začal pro něj pracovat skvělý manažer předvolebních kampaní David Axelrod, který pro něj pracoval i v prezidentské kampani. V demokratických primárkách vyhrává s 53% všech hlasů. Již tehdy používal volební heslo: "Yes, we can" ("Ano, my můžeme" - jako odpověď na snahu o změnu).

V roce 2004, na konventu Demokratické strany, přednesl hlavní projev sjezdu, díky kterému zaznamenal velký nárůst popularity, a v témže roce byl zvolen do Senátu Spojených států. Obdržel více než 70 % hlasů oproti 29 % jeho republikánského kandidáta Afroameričana Alana Keyese, což byl největší rozdíl v historii. Byl v pořadí pátým Afroameričanem, který se stal americkým senátorem, a jediným, který byl kdy zvolen prezidentem Spojených států.
V roce 2005 se v Senátu zaměřoval hlavně na záležitosti týkající se státu Illinois a byl členem výboru pro mezinárodní vztahy, s nímž navštívil Rusko, východní Evropu, Izrael a Irák.
Roku 2006 navštívil Afriku. V Keni, zemi původu svého otce, se nechal vyšetřit na HIV, aby tak propagoval prevenci a vyšetření této choroby. V Čadu se setkal s uprchlíky z Dárfúru, poté co mu Súdánem nebylo uděleno vízum, neboť kritizoval situaci v Dárfúru.

Jako člen Kongresu Spojených států amerických podpořil návrhy zákonů, které podporovaly větší kontrolu konvenčních zbraní a větší kontrolu využívání federálních zdrojů.
V současné době podporuje návrhy zákonů, které prosazují zpřísnění kontroly lobbistů, ale i volebních podvodů, změn klimatu, nukleárního terorismu a péče o válečné veterány.

Prezidentská kandidatura

Dne 10. února 2007 ve Springfieldu v Illinois Barack Obama oficiálně oznámil, že se bude ucházet o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb v roce 2008. Jeho strategie byla založená na využití internetu, přes který dostal drobné finační dary od milionů občanů. Nominačního klání se pak zúčastnil spolu s dalšími kandidáty, z nichž největší podporu získala Hillary Clintonová.Zvítězil především díky podpoře mladších, vzdělanějších voličů a afroameričanů (více než 90 % afroameričanů sympatizovalo s Obamou). Menší podporu měl u starších a manuálně pracujících občanů (zde o několik procentních bodů vedl v předvolebních průzkumech kandidát RS) a také u žen a katolíků.

Po posledních primárkách Demokratické strany (3. června 2008) v Jižní Dakotě a Montaně získal Barack Obama definitivně nominaci na prezidentskou kandidaturu (tedy překročil hranici potřebných 2118 delegátů), která mu byla oficiálně přidělena na srpnovém sjezdu Demokratické strany (25. - 28. srpna 2008) v Pepsi Centru v Denveru (Colorado). Stal se tak vůbec prvním oficiálním kandidátem jedné ze dvou největších stran, který nemá bílou barvu pleti.

Výběr kandidáta na viceprezidenta

Dne 23. srpna 2008 oznámil, že za kandidáta na místo viceprezidenta USA za Demokraty si vybral delawareského senátora Joe Bidena, který mj. v Senátu zastává post předsedy Výboru pro zahraniční záležitosti.

Televizní debaty s republikánským protikandidátem

Od počátku října do volebního dne byly naplánovány tři televizní celostátně vysílané debaty mezi prezidentskými kandidáty, které trvají zhruba hodinu a půl. Moderátor debaty vybíral různá témata a u každého po dvouminutových úvodních slovech obou kandidátů následovala pětiminutová diskuse, většinou mezi spornými body a jejich obhajobou u toho kterého kandidáta.
Debatu, která proběhla 7. října 2008, vyhrál podle bezprostředních anket mezi diváky stanic CNN a CBS Barack Obama. Duel se přitom konal za situace, kdy McCain naléhavě potřeboval zvrátit rostoucí podporu soupeře nejen na celostátní úrovni, ale i v klíčových státech, kde je souboj nejtěsnější.Podle průzkum pro CNN považovalo za vítěze Obamu 54% diváků, McCaina jen 30%. V otázce ekonomické krize měl Obama dvacetiprocentní náskok.

Vyšetřování pokusu o atentát

Americké úřady zatkly v Denveru čtyři osoby podezřelé z toho, že chtěly Obamu zabít. Oznámila to 25. srpna 2008 televizní stanice CBS 34 a mluvčí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) potvrdila, že je případ vyšetřován. Podle televize jeden ze zatčených uvedl, že chtěl střílet na Obamu z velmi výhodné pozice, puškou na vzdálenost 750 metrů. Atentát měl být spáchán 28. srpna během Obamova projevu na sjezdu Demokratické strany, který jej má oficiálně nominovat jako kandidáta na úřad prezidenta USA.

Prezident

Dne 4. listopadu 2008 zvítězil v prezidentských volbách, když porazil republikánského kandidáta Johna McCaina. Po vítězství v prezidentských volbách dne 16. listopadu 2008 na křeslo senátora rezignoval. Obama se stal 43. mužem v úřadu a 44. prezidentem USA. Historicky je vůbec prvním afroamerickým prezidentem Spojených států amerických. 20. ledna složil za přítomnosti téměř dvou milionů lidí ve Washingtonu D. C. slavnosnstí přísahu a ujal se funkce.

Foto


Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery


Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery


Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery

Barack Obama Picture Gallery
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je dneska za den?

Pondělí 22.2% (8)
Úterý 11.1% (4)
Středa 19.4% (7)
Čtvrtek 16.7% (6)
Pátek 2.8% (1)
Sobota 11.1% (4)
Neděle 16.7% (6)

Komentáře

1 Joli Joli | E-mail | Web | 7. března 2009 v 20:30 | Reagovat

ahojky, ráda bych tedy spřátelila náš blog http://ricky-dean-anderson.blog.cz/ :-)

2 jac-kie - tvé SB ♥♥♥ jac-kie - tvé SB ♥♥♥ | Web | 7. března 2009 v 21:17 | Reagovat

ahóóóójjj !!!!!!!!!! tak jak se vede??

máš u mě diplómek za bleskovku

pá pá

3 Tess Tess | Web | 8. března 2009 v 10:26 | Reagovat

ahojky...obíhám sbéčka jak je???

4 Evelin SB Evelin SB | Web | 8. března 2009 v 13:22 | Reagovat

Minulý týden jsem viděla dokument, kde ukazovali vesničku v Keni od kud pochází jeho babička a otec. Celá vesnička je od té doby co je prezidentem vzhůru nohama.

5 Lady Ammie - Your SB Lady Ammie - Your SB | Web | 10. března 2009 v 8:25 | Reagovat

Ahojky SBéčko...jak se máš ???

PS: Amerika forever !!!  :)

6 jac-kie - tvé SB ♥♥♥ jac-kie - tvé SB ♥♥♥ | Web | 10. března 2009 v 21:38 | Reagovat

ahojky, máš u mě diplómek za bleskovku

7 Lady Ammie - Your SB Lady Ammie - Your SB | Web | 11. března 2009 v 9:37 | Reagovat

máš u mě diplom

8 Lucka Lucka | Web | 12. března 2009 v 14:58 | Reagovat

:-)

Já taky někdy nemám zrovna moc času...a ne, nevadilo.... tak jak budu mít chvíli čas hned si tě přidám. =)

9 Tess - your loving SB Tess - your loving SB | Web | 12. března 2009 v 18:21 | Reagovat

oki....dneska to ale asi nebude....mám ještě jednu zakázku...a taky musím psát povídku..ale zítra to určo bude:-)

10 jac-kie - tvé SB ♥♥♥ jac-kie - tvé SB ♥♥♥ | Web | 12. března 2009 v 19:02 | Reagovat

máš u mě diplómek

11 Tess - your loving SB Tess - your loving SB | Web | 12. března 2009 v 20:33 | Reagovat

heele...a chceš tam teda Ricka a Amy nebo Sam a Jacka???Ty jsi mi do komentů napsala že Ricka a Sam...tak nwim mno...:-)

12 Tess - your loving SB Tess - your loving SB | Web | 13. března 2009 v 21:26 | Reagovat

hele....pochopila jsem to správně...že ten design nechceš mít červenej???

13 Tess - your loving SB Tess - your loving SB | E-mail | Web | 14. března 2009 v 11:29 | Reagovat

Ahojky....design je hotovej...pošleš mi na e-mail heslo???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama